Škola Sunny: Zívanie

Autor: Aisha Moková | 24.7.2012 o 12:35 | (upravené 24.7.2012 o 21:33) Karma článku: 8,86 | Prečítané:  1132x

Sunnah je tadícia proroka islamu zachovaná ústnym podaním z pokolenia na pokolenie a neskôr zozbieraná moslimkými učencami ako Muslim, Bukhari, Dawud, Izaq, atď. Prví dvaja sa považujú za najpresnejších, vďaka prepracovanej technike určovania pravosti hadísov (výrokov o Mohamedovi), t.j. napríklad porovnávanie viacerých zdrojov, presné zachytenie reťazcov kto komu daný výrok povedal. Zbierky sú rozsiahle, prístupné na internete hlavne v arabskom a anglickom jazyku. Vrelo odporúčam naštudovať si aspoň pár textov konvertovaniachtivým dušičkám.

 

Bukhari  (Book #73, Hadith #242)

Vyrozprával Abu Huraira: Prorok povedal, „Aláh má  rád kýchanie a nemá rád zívanie, preto ak niekto kýchne  a potom chváli Aláha, každý Moslim, ktorý ho počul, je povinný povedať: Nech je k tebe Aláh milostivý (Yar-hamuka-l-lah). Ale čo sa týka zívania, to je od satana, takže človek sa musí snažiť to zastaviť ako len môže. Ak zívajúc urobí „Há“, satan sa mu bude smiať.

Bukhari (Book #54, Hadith #509)

Vyrozprával Abu Huraira: Prorok povedal, „Zívanie je od satana a ak niekto z vás zíva, mal by kontrolovať svoje zívanie čo najviac, lebo ktokoľvek z vás by počas zívania urobil: „Há“, satan sa mu bude smiať.

 

 

Škoda že tvorca vesmíru Aláh svojmu Prorokovi nepovedal, že ako kýchanie tak aj zívanie sú biologické reflexy, len majú iné ciele. Kým kýchaním sa uvoľňujú a čistia horné dýchacie cesty, zívaním sa telo snaží prebudiť samo seba rýchlou výmenou vzduchu, t.j. okysličením mozgu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?