Škola Sunny: Zívanie

Autor: Aisha Moková | 24.7.2012 o 12:35 | (upravené 24.7.2012 o 21:33) Karma článku: 8,86 | Prečítané:  1140x

Sunnah je tadícia proroka islamu zachovaná ústnym podaním z pokolenia na pokolenie a neskôr zozbieraná moslimkými učencami ako Muslim, Bukhari, Dawud, Izaq, atď. Prví dvaja sa považujú za najpresnejších, vďaka prepracovanej technike určovania pravosti hadísov (výrokov o Mohamedovi), t.j. napríklad porovnávanie viacerých zdrojov, presné zachytenie reťazcov kto komu daný výrok povedal. Zbierky sú rozsiahle, prístupné na internete hlavne v arabskom a anglickom jazyku. Vrelo odporúčam naštudovať si aspoň pár textov konvertovaniachtivým dušičkám.

 

Bukhari  (Book #73, Hadith #242)

Vyrozprával Abu Huraira: Prorok povedal, „Aláh má  rád kýchanie a nemá rád zívanie, preto ak niekto kýchne  a potom chváli Aláha, každý Moslim, ktorý ho počul, je povinný povedať: Nech je k tebe Aláh milostivý (Yar-hamuka-l-lah). Ale čo sa týka zívania, to je od satana, takže človek sa musí snažiť to zastaviť ako len môže. Ak zívajúc urobí „Há“, satan sa mu bude smiať.

Bukhari (Book #54, Hadith #509)

Vyrozprával Abu Huraira: Prorok povedal, „Zívanie je od satana a ak niekto z vás zíva, mal by kontrolovať svoje zívanie čo najviac, lebo ktokoľvek z vás by počas zívania urobil: „Há“, satan sa mu bude smiať.

 

 

Škoda že tvorca vesmíru Aláh svojmu Prorokovi nepovedal, že ako kýchanie tak aj zívanie sú biologické reflexy, len majú iné ciele. Kým kýchaním sa uvoľňujú a čistia horné dýchacie cesty, zívaním sa telo snaží prebudiť samo seba rýchlou výmenou vzduchu, t.j. okysličením mozgu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Náhorný Karabach chce byť veľmocou. Vďaka jeseterom

Chovajú jesetery a chcú sa stať kaviárovou mocnosťou. Zásah z frontovej línie prežili len statočné ryby.

DOMOV

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Mantinely vidno pri riaditeľoch nemocníc.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.


Už ste čítali?