Žena podľa Šaríe

Autor: Aisha Moková | 1.8.2012 o 8:08 | Karma článku: 13,01 | Prečítané:  2151x

Rovnosť či nerovnosť pohlaví je veľmi kontroverzná téma v modernej islamskej spoločnosti. Moslimské krajiny napredujú a snažia sa dobehnúť západnú civilizáciu. Absolútnej rovnosti mužov a žien však stojí v ceste prekážka: Podľa islamského práva Šaríe je hodnota ženy polovičná, a to doslovne.

 

1) Dedičstvo

Korán upravuje dedičské právo. Ak zomrie napríklad rodič, dedičstvo je rozdelené medzi deti. No pojem ako „rovný diel“ neexistuje medzi dedičmi ženského a mužského pohlavia.

Korán 4:11: Muž má dostať podiel rovnajúci sa podielom dvoch žien.

To znamená, že ak mal otec tri deti, dve dcéry a jedného syna, dievčatá dostanú každá po jednej štvrtine a chlapec polovicu celého dedičstva. Takýto postup sa uplatňuje aj pri vzdialenejších príbuzných. Muž vždy dostáva raz toľko čo žena.

Výhovorka

Výhovorka, ktorou sa ospravedlňuje tento nespravodlivý postup znie: „žena nie je za seba finančne zodpovedná. Žena je niečia dcéra, sestra, manželka, matka. Zodpovednosť za jej živobytie leží na pleciach mužských príbuzných (otec, brat, manžel, syn). To je dôvod, prečo muž dostáva viac. Musí sa postarať o nezaopatrenú (rozumej nevydatú, alebo ovdovelú) ženskú príbuznú.“

Toto možno bola pravda pred 1500 rokmi, ale evidentne sa časy zmenili. Dnes sú ženy vzdelané, samostatné a často zabezpečujú živobytie pre svoju rodinu.  Ďalšia otázka, je toto spravodlivé voči mužskému potomkovi? Predstavte si, že „náš syn“ z príkladu hore má okrem dvoch  dospelých slobodných sestier aj vlastnú rodinu. Kvôli takémuto skostnatenému právu musí zabezpečovať bývanie, stravu, oblečenie svojej rodine, plus dvom sestrám.

Nie je stokrát spravodlivejšie, ak každý dostane z dedičstva rovným dielom a je zodpovedný za svoje živobytie? Aj ženám narástli dve zdravé ruky. Prečo ich nepoužiť? Prečo by žena mala byť vždy niečiou ťarchou?

2) Svedectvo

Podľa Šaríe, ak islamský súd vyžeduje dvoch svedkov, musia to byť muži. Ak dvaja muži nie sú k dispozícii, môže to byť jeden muž a dve ženy.

Korán 2:282 : A volajte svedčiť spomedzi vašich mužov dvoch svedkov. Ak nenájdete dvoch mužov, potom zavolajte jedného muža a dve ženy.

Výhovorka

Ako dôvod nám moslimovia predkladajú, že ženy sú veľmi emotívne a ich pocity by mohli zatieniť ich pamäť a úsudok. Keďže ženy prechádzajú hormonálnymi zmenami kvôli svojmu cyklu, ich inteligencia pokrivkáva.

Táto výhovorka je nechutnejšia než samotný zákon! Samozrejme, menštruácia nie je nič príjemné, a na vine je najblišší dostupný chlap. No aj v návale amoku vieme, že dva a dva sú štyri a s vložkami v nohavičkách pripravujeme svoje PhD!

Uvádza sa aj iný dôvod, a to že v čase Proroka sa máloktorá žena venovala trebárs obchodom, a ženy sa tomu jednoducho nerozumeli. Preto boli potrebné dve, "aby jedna pripomenula druhej". Znamená to, že dnes, keď sú ženy vzdelané, už táto podmienka neplatí?

3) Polygamia

V tomto prípade sa dá povedať, že hodnota ženy je štvrtinová v porovnaní s mužom. Jedine muž má právo žiť so štyrmi partnerkami súčasne. Samozrejme ak nerátame konkubíny a sexuálne otrokyne, ktoré sú tiež iba výsadou mužov.

Korán 4:3 : Žeňte sa so ženami podľa vášho výberu, dvomi, tromi alebo štyrmi.

Výhovorka

Keďže je to dosť kontroverzná téma hlavne medzi západnými moslimkami (majú to šťastie že na súdoch neplatí šaría, ich výpovede sú plnohodnotné, a ich kresťanskí/ateisti rodičia im určite neodkážu polovicu toho čo bratovi, čiže je to temer jediná pre ne relevantná téma), existuje tu celá plejáda výhovoriek:

Niekedy žena nemôže otehotnieť a dať potomkov manželovi túžiacemu po rodine.“ – miesto spoločného popasovania sa s problémom neplodnosti si muž zaobstará náhradný inkubátor! Geniálne! A čo ak je neplodný ON?

„Žena počas svojich dní, v šestonedelí alebo počas choroby si nemôže plniť manželské povinnosti v spálni.“ – jedna väčšia perla ako druhá! Žena leží v nemocnici s rakovinou a muž sa stará o svoje medzinožie, hotová idylka!

„Muž môže mať veľmi vysoké sexuálne nároky a jedna žena ho nedokáže uspokojiť.“ – znova, miesto partnerskej debaty a hľadania riešenia ktoré by vyhovovalo obom si chlap zoženie nový matrac!

„Muži žijú kratšie a umierajú vo vojnách, preto je na svete viac žien a je teda výhodnejšie ak je viac ako jedna manželka na muža.“ - po prvé: sedemdesiatročná žena sa už bez chlapa zaobíde, po druhé: vo väčšine krajín sveta už vojna nebola pekne dlho a po tretie, na svete pripadá 102 mužov na 100 žien. V takej Saudskej Arábii je to 121 mužov a v Emirátoch 205 mužov na 100 žien.

4) Krvavé peniaze- Diyah

Ak by niekto nechtiac zabil moslimskú ženu alebo muža, je podľa islamského práva povinný zaplatiť rodine zabitého. Podľa Šaríe, suma zaplatená za ženu je polovičná oproti sume za muža.

Výhovorka

Najrozšírenejšia výhovorka je, že ak zomrie muž, finančná strata pozostalých je väčšia lebo muž je živiteľ rodiny. Žena pracuje „iba“ v domácnosti a okrem prípadného dedičstva či svojho vena neprináša domácnosti žiaden zisk.

 

 

Znova, sme v 21. storočí. Ženy majú právo voliť, mať vlastné bankové kontá, pracovať. Často sú jediným živiteľom rodiny. Sú vzdelané, manuálne zručné, inteligentné. Takéto výhovorky len dokazujú, že islam je zaostalá skamenená tvrdo patriarchálna ideológia, ktorá do dnešného sveta už nepatrí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?