"Boží zákon" Šaría: Povinné zabezpečenie manželky

Autor: Aisha Moková | 6.4.2013 o 9:01 | (upravené 6.4.2013 o 10:26) Karma článku: 12,14 | Prečítané:  3466x

Reliance of the Traveller:

m11.0  Finančné zabezpečenie manželky
(výživné práva manželky)
m11.1 (Pravidlá v tejto sekcii neslúžia ako odporúčanie koľko treba míňať, ale skôr definujú minimálnu hranicu, pod ktorú lakomý manžel nemá právo ísť. Extra výdavky manžela na manželku sú jeho charitou.)

 

JEDLO
m11.2
Manžel je povinný každodenne obstarávať jedlo pre svoju manželku. Ak je muž majetný, musí ju zásobiť jedným litrom obilnín, ktoré sa jedávajú v oblasti kde manželia žijú. (Obilninou sa tu myslí akékoľvek jedlo, ktoré sa v danej oblasti bežne konzumuje, napríklad tvrdý suchý biely syr. Ak žena žiada niečo iné, než bežne konzumované jedlo danej oblasti, manžel nie je povinný jej to zabezpečiť. Ak jej on dá niečo iné, než je zvykom, ona to nie je povinná prijať. Bežne konzumované jedlo danej oblasti je povinné zabezpečenie.)
Ak je muž nemajetný, je povinný svojej žene zaobstarať 0,51 litra obilnín denne. Ak nie je chudobný, ale ani dostatočne majetný, musí zaobstarať 0,77 litra denne.  Tiež je povinný uhradiť náklady spojené s mletím uvedenej obilniny a  pečením chleba z nej (aj v prípade, že je žena zvyknutá túto prácu spraviť sama, lebo ak by to nerobila, tieto náklady by existovali) a kúpiť jedlo, s ktorým sa tento chlieb bežne konzumuje aby potrava bola chutná, napríklad mäso, olej a iné v takom množstve ako je zvykom v danej oblasti (napríklad datle, ocot a syr. Povinné množstvá sa menia vzhľadom na ročné obdobia, je nutné obstarávať v každom období takú potravinu, ktorej je práve dostatok. Ovocia môže byť hojno v jednom období, tým sa stáva povinným. Čo sa týka mäsa, povinné množstvo je také, koľko sa bežne konzumuje v danej oblasti za týždeň.)
Ak manžel a manželka súhlasia, že manžel jej dá náhradu za hore uvedené (miesto obilia a iných potravín na ktoré má právo, jej dá peniaze alebo oblečenie), je to povolené.

PREDMETY OSOBNEJ HYGIENY

m11.3
Manželka má právo na olej na vlasy, šampón (sidr) a na hrebeň (na udržiavanie čistých vlasov, taký druh a množstvo ako je zvykom v danej oblasti aby nebola ukrátená. Ak je zvykom olej s výťažkami z ruží, alebo z výťažkami z fialiek, musí byť taký zabezpečený. Veci čisto kozmetického charakteru, neurčené na udržiavanie čistoty, ako napríklad ceruzka na oči alebo henna nemusia byť zabezpečené, ale manžel ich môže zaobstarať ak chce. Taktiež je povinné, aby zabezpečil svojej manželke deodorant alebo niečo podobné na zabránenie zápachu z podpazušia ak voda a mydlo nestačí,) a aby uhradil cenu za vodu použitú pri rituálnom očistnom kúpeli jeho manželky (ghusl), ak dôvodom tohto kúpeľa je rituálna nečistota kvôli pohlavnému styku alebo popôrodného krvácania. Ak je dôvodom rituálnej nečistoty menštruačné krvácanie alebo niečo iné (pozri m11.1), nie je povinný uhradiť použitú vodu.

KOZMETIKA A MEDICÍNA

m11.4
Muž nie je povinný (je len odporúčané) hradiť kozmetiku svojej ženy, lekárske poplatky, lieky a podobné výdavky (je povinný hradiť takéto výdavky, ak vznikli následkom tehotenstva a pôrodu)

ODIEVANIE

m11.5
Manželka má právo na druh oblečenia aké sa nosí v danej oblasti (nemôže to byť hocičo. Je povinné množstvo nevyhnutné pre ženu, ktoré závisí od toho či je nízka alebo vysoká, štíhla alebo tučná, a či je klíma v oblasti teplá alebo studená.) V lete je povinné zaobstarať jej pokrývku hlavy, sukne, spodné prádlo, topánky a závoj kvôli jej potrebe vychádzať z domu; to isté je nutné v zime, plus je povinný bavlnený plášť na ochranu pred chladom. Ak by potrebovala ľanové kabáty kvôli extrémnym chladom, manžel je povinný ich zabezpečiť. Ak potrebuje palivo kvôli tuhej zime, je povinné kúpiť jej potrebné drevo a uhlie a (musí zaobstarať množstvá zvyčajné pre danú oblasť) posteľné prádlo, deky a vankúše ktoré zodpovedajú úrovni jeho príjmov. (Manželka si tiež zaslúži to čo potrebuje na varenie, a riady na jedenie a pitie.)

m11.6
Je povinnosťou manžela zabezpečiť živobytie manželke na začiatku každého dňa, a zaobstarať jej  odev na začiatku každého ročného obdobia (to jest na začiatku zimy a leta).

m11.7
Ak jej dá odev na jedno ročné obdobie, a tento odev sa vynosí pred koncom ročného obdobia, manžel nie je povinný dať jej nový odev. Ak sa odev zachová aj po konci daného obdobia, nie je povinný zabezpečiť nový na ďalší rok. Žena má právo disponovať s odevom ako chce, či už ho predá a i. (disponovať znamená aj napr. zbaviť sa ho, keďže tento odev je už jej majetkom).

BÝVANIE A SLUŽOBNÍCTVO

m11.8
Manželka má nárok na bývanie rovnakej kvality, ako jej podobné ženy. (Štandard pre bývanie závisí od úrovne manželky, kým štandard pre odievanie a výživu odráža aj finančný status manžela. Tento rozdiel je spôsobený faktom, že zatiaľ čo jej strava a odievanie sa stáva jej majetkom a nie je určené iba na použitie, príbytok je daný len do užívania. T.j. za jedlo a oblečenie môže od muža prijať inú kompenzáciu, nemôže si prenajať iné bývanie. Je povinná ostať v príbytku, ktorý jej manžel zabezpečil.) Ak mala služobníctvo v dome svojho otca, jej manžel je povinný zaobstarať jej ho tiež.

PODMIENKY ZA KTORÝCH MÁ ŽENA NÁROK NA ZABEZPEČENIE

m11.9
Manžel je povinný zabezpečiť svoju manželku iba ak sa mu dáva alebo sa mu ponúka, t.j. ak dovolí manželovi plné potešenie z jej osoby a neodmieta sex s ním v akúkoľvek dennú či nočnú hodinu. Manželka nemá nárok na podporu manžela ak:

(1)  je spurná (nazhis, def. m10.12), t.j. ak ho neposlúcha, hoci aj na malú chvíľu;

(2) cestuje bez manželovho povolenia, alebo s jeho povolením ale kvôli svojim vlastným potrebám;

(3) je v stave rituálnej čistoty ihram počas hadždž alebo umry (def. j3)                *v tomto stave rituálnej čistoty je pohlavný styk prísne zakázaný

(4) ak podstupuje dobrovoľný pôst bez manželovho súhlasu (ale ak jej manžel pôst povolí a nežiada aby ho prerušila, je povinný ju zabezpečiť)


***

Nie som žiadna idealistka, viem, že vzťah medzi mužom a ženou nie je len o búšení srdca, držaní sa za ruky a o motýlikoch v brušku.

V živote som nevidela rodičov vyjednávať, či má mamina nárok na nové topánky a kabát, ak tie z pred-pred-pred minulej zimy sú stále v dobrom stave. A nikdy som ocina nepočula jej povedať: na žiadne nákupy nejdeme, včera si bola neposlušná. On jej nenosieval domou potraviny bežne konzumované v našej lokalite. To ona si naplánovala, čo bude variť, občas sa s ním poradila, na čo by mal chuť tento týždeň, a buď mu napísala zoznam alebo šla rovno s ním. Kozmetiku, hygienické potreby, menšie nákupy oblečenia pre ňu, ocina aj pre nás deti mama kupovala väčšinou sama. Nemusela si pýtať od manžela povolenie cestovať, a aj keď cestovala "pre vlastnú potrebu", nikto nespochybňoval jej nárok najesť sa doma. A podstatná vec: plán na dom vyberali spolu, materiál na stavbu zháňali a cestovali poň spolu, dom zariaďovali spolu. Mamina nikdy nebola človek s nárokom na užívanie niečieho domu. Vždy to bol ich dom. Náš domov. Spolu sa morili na stavbe každú voľnú chvíľku. Boli a sú úžasný tím.

Na stretnutiach a školeniach moslimiek sme sa učili, že v islame sú úlohy muža a ženy rozdelené na základe ich prirodzených rozdielov. Muž živiteľ, žena gazdinka. Často som počula  mottíčko: Žena je v islame kráľovná domu. Je povinnosťou muža ju zabezpečiť, lebo boh dal mužovi viac fyzickej sily. Žena nemusí nič. Nie je povinná nikoho živiť. Jej majetok patrí iba jej. Muž sa musí postarať.

Žena je v islame kráľovná domu.

Ale nie svojho domu.

Muž je jej ochranca a živiteľ.

Len ak mu ona dá.

Nikdy nám nepovedali, že tá úžasná starostlivosť má jeden jediný cieľ. A ak ten nie je splnený, "ctený manžel" má právo nechať ju skapať. Veď si zaobstará novú, jeho posvätné právo na ukojenie zakotvené v posvätnej knihe ujmu neutrpí. Našťastie. Aláhovi totiž veľmi ležia na srdci spokojní vtáci, pardon, otroci.

Samozrejme, obhajcovia islamu, môžete namietať, že aj na západe sa niektoré ženy nechajú vydržiavať výmenou za "potešenie z ich osoby". Aj na západe sa nájdu ženy vypočítavé, ktoré hútajú a zjednávajú, čo všetko môžu vycucať z chlapovej peňaženky. A muži, ktorí si intímne chvíle kupujú, či už doslovne u obchodníčok s láskou, alebo obrazne u vlastnej ženy.

Ale viete,... no... Na kafírskom západe sme prízemné praktiky založené na pudoch z doby kamennej nepovýšili na boží zákon. Človek je slobodný. Môže sa nechať ovládať všetkými možnými pôžitkami a sústrediť svoj život len na ne, alebo sa môže kultivovať, myslieť, analyzovať chyby vo svojom správaní, vyvíjať sa. Nezväzujú ho nezmyselné pravidlá zo šiesteho storočia.

Moslimovia sa chvália tým, že ak je islam taký zlý k ženám, prečo konvertujú hlavne ženy. A kritici islamu sa rozčuľujú nad hlúposťou žien, čo také niečo urobia. Ako exkonvertovaná žena rozumiem, čo nás priťahuje. Nech sa akokoľvek oháňame feminizmom, túžime mať muža-ochrancu. Túžime po pocite bezpečia, po pocite stability. To nám chýba vo svete, kde sa páry skladajú a rozkladajú ako lego. A to islam sľubuje. Sľubuje ochranu, stabilitu, rešpekt, morálne hodnoty. No keď človek odlúpne pozlátko, nájde nespravodlivosť, krutosť, nezmyselné pravidlá, poníženie vzťahu muža a ženy na dlhodobý vzťah prostitútky čo predáva svoje telo za kus žvanca, pár handier a právo ostať pod niečou strechou. Nikto žene nesplní to, čo jej islam môže nasľubovať.

Moslimectvachtivé žabky, bacha do akej mláky skáčete. Mali ste z pekla šťastie, že ste sa nenarodili v Saudskej, Iraku, Afganistane a v iných islamských rajoch. Nezahadzujte takú životnú príležitosť. Keď už, aspoň ju nezahadzujte bez poriadneho premýšľania, a zváženia pre aj PROTI. Lebo to je najčastejší problém: človek sa vzrušuje nad každým objaveným PRE a zabúda zarátať PROTI.

Good luck.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?